Zdroj: Unsplash.com

Keby bolo keby alebo stratený čas

Bola som vyhoretá. Celé roky. A nevedela som to o sebe. Myslela som si, že mám klasickú depresiu. Lebo napriek navonok usporiadanému životu som bola bezdôvodne nešťastná. Tak sa to opisovalo v múdrych knižkách, a tak mi to potvrdzovali aj mnohí odborníci, s ktorými som prišla do kontaktu.

Z dlhodobej nespokojnosti som sa dostávala v pravidelných cykloch pri svojich emocionálnych výkyvoch zo štádia „DRAMA queen“ do štádia vyčerpania a nakoniec až do stavu apatie.

V najhorších obdobiach som brala aj lieky. Až mi jedného dňa, keď som bola opäť pred zrútením, povedala po kompletnom pretestovaní na vlastnú žiadosť moja psychologička, že som ich možno ani brať celé tie roky nemusela. Môj začarovaný kruh vznikol dávno, niekde úplne inde, len ho vtedy nebrali tak vážne ako by ho už brali dnes. Nepodchytili ho kompetentní ľudia.

A tak som si po 15 rokoch uvedomila, že v podstate som len mala skončiť v rukách iného odborníka.

Kto za to mohol? Nikto. Zbytočne plakať nad rozliatym mliekom a niekoho obviňovať. V tej dobe robili všetci to najlepšie čo mohli a vedeli. A ja tiež.

Áno, môj život mohol vyzerať v tejto chvíli úplne inak. Možno by som už mala vlastnú rodinu, možno by som mala dávno vybudovanú kariéru, možno by som mala oboje, no keby som mala možnosť vrátiť čas, nemenila by som, ani napriek všetkým tým preplakaným a preflákaným rokom. Vďaka vlastnému príbehu a poučeniu teraz sprevádzam iných, aby sa vyhli neskoršiemu hromženiu nad strateným časom.

Nikdy nie je neskoro dohnať zameškané. A ja viem, že tiež všetko doženiem a iným spôsobom dosiahnem, čo som mohla mať. Som totiž vysoko motivovaná. Lebo som dala svojmu životu zmysel. Dať svojmu životu zmysel sa dá kedykoľvek, len ho treba najprv pochopiť. Treba pochopiť seba.

Som koučka. A aj keď sa o pár rokov stanem aj psychologičkou, chcem zostať v prvom rade koučka. Verím totiž, že koučing má dôležité miesto v systéme preventívnej pomoci ľuďom. Je to špecifický spôsob vedenia rozhovoru. Aby ste pochopili samých seba, kým spravíte nejaké rozhodnutie, čo vás možno na dlhé roky zacyklí.

Ak ešte nie ste v stave, že sa vám nechce vstať z postele a pre slzy nevidíte zmysel svojej existencie, možno vám postačí len upratať si v hlave pri koučovi, aby ste mohli začať v nejakom bode čím skôr znova. Dobrý kouč vám pomôže tiež uvedomiť si, že možno ste už vo fáze, kedy potrebujete najprv pomoc psychológa resp. psychiatra a až potom budete mať silu pracovať na ďalších zmenách. Bez hanby.

Viete akého odborníka som svojho času potrebovala ja? Kouča. Ako inak.
Alebo kariérneho poradcu. Lebo už teraz by som mala miesto práva vyštudovanú psychológiu a môj život by nebol taká dráma resp. tragédia. V poriadku by bolo moje sebavedomie, vzťahy, hranice, proste sebahodnota. Už dávno.

Dnes teda konečne študujem psychológiu. A som koučka. Aj kariérna poradkyňa. Dala som tej svoje životnej tragédii zmysel. Robím to, čo som kedysi sama potrebovala a žiaľ nedostala. Vytvorila som koncept, ktorému hovorím DRAMA coaching.

Okrem toho, že koučujem drámu (rozumej nespokojnosť) v živote, súvisí tento koncept aj s divadlom, ktorému som sa venovala a bolo svojho času miestom, kde som poznávala samú seba. Lebo aj vážne veci sa dajú skúmať hravou formou a práca na sebe môže byť nie len drina ale aj dobrodružstvo.

Tak ak už máš dosť tej svojej drámy v živote, príď si upratať hlavu na DRAMA coaching.